Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Хабиб Нурмагомедов вчера го шокира светот откако по победата над Џастин Гејџи најави дека ќе се повлече од борбите. Одлуката ја донесе по барање на мајка му, а една од причините за заминување во пензија е и смртта на неговиот татко, кој му беше тренер и многу важна личност во неговиот живот.

Многу малку се знае за приватниот живот на Дагестанецот, а најмалку се знае за неговата сопруга, со која има три деца.

Вистинско освежување на социјалните мрежи е снимката која повторно стана актуелна за Нурмагомедов, стара 23 година. На неа го гледаме 9-годишниот Хабиб како се бори со мечка. Да, со мечка. Тоа се почетоците на борачот кој вчера победи со резултат од 29-0.

Со победата над Американецот, Хабиб ја заврши кариерата со четири појаси на УФЦ шампион и се прости од рингот.

„Ветив дека ова ќе ми биде последна борба. Морам да си го одржам зборот“, изјави Хабиб вчера во Абу Даби.

Нам ни останува да се потсетиме како се челичеше овој неверојатен млад човек.

URL
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Останати спортови

Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Read more

Тренингот на Конор Мекгрегор

Read more

Борбата меѓу Тајсон и Џонс заврши нерешено

Read more

Ова се бизарните правила за камбек мечот на Мајк Тајсон

Read more

Спорт

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе

Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Читај повеќе