Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

За многумина визирите се покомотни за носење од маските за време на пандемијата со коронавирусот, но експертите сметаат дека удобноста не треба да биде заменета со заштитата.

Нова визуелизација од Флорида Атлантик Универзитетот покажа колку неефективни се визирите кога станува збор за ширењето на вирусот преку респираторните капки кои успеваат да избегаат од устата.

„Зголемен е бројот на луѓе кои не носат маски туку само визири“, вели професорот Сидарта Верма.

Од Центарот за контрола и превенција на болести велат дека визирите примарно се користеа за заштита на очите, а не како замена за маска. Токму затоа е спроведено истражување за визирите, дали и колку можат да заштитат од ширење на вирусот. Резултатите покажале дека визирите можат да штитат од понатамошно движење на капките при кашлање и кивање, но сепак наоѓаат пат да се шират низ врвот, дното и странично, според студијата.

Истражувачите сугерираат дека визирите не треба да се користат како алтернатива туку во комбинација со традиционалните хируршки маски или N95 маските.

Remote video URL
Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Наука

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Read more

3D патување низ Сончевиот Систем

Read more

Откриена нова жлезда во човечкото тело

Read more

Сонда на НАСА успешно се спушти на астероидот Бену

Read more

Гик

  • play_arrow

Кинеска демонстрација на моќ: Рој дронови против непријателот

Читај повеќе

Што му ја „цица“ батеријата на iPhone 12?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмоќниот чипсет досега е главниот адут на новата Huawei серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да постигнете убави голови од слободен удар на „FIFA 21“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот iPad Air

Читај повеќе

Facebook Dating конечно достапен во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

3D патување низ Сончевиот Систем

Читај повеќе