Наука и технологија

Тајмлапс видео: Како сала се трансформира во болница за COVID-19?
play_arrow

Тајмлапс видео: Како сала се трансформира во болница за COVID-19?

Велика Британија се соочува со драстичен раст на бројот на заразени со COVID-19. Во болниците се регистрирани 2.325 починати од коронавирусот. За 24 часа починаа 563 пациенти.
Read more
Како изгледал континентот Пангеја?
play_arrow

Како изгледал континентот Пангеја?

Пангеја бил древен суперконтинент кој настанал во времето на палеозоикот и мезозоикот.
Read more
Прототип на Starship експлодира по неуспешно тестирање
play_arrow

Прототип на Starship експлодира по неуспешно тестирање

Еден од прототиповите на Starship беше уништен во тестирање на притисокот, објави SpaceX. Starship SN1 неуспешно го мина тестирањето на притисок со течен азот.
Read more
Кратка лекција за корона вирусот Covid-19
play_arrow

Кратка лекција за корона вирусот Covid-19

Што претставува корона вирусот Covid-19? Како беше идентификуван, како се шири, кои се најчестите заблуди, што му прави вирусот на телото, како да се заштитите и многу други информации погледнете во ова информативно видео на Osmosis.  
Read more
Величествените мостови на Њујорк
play_arrow

Величествените мостови на Њујорк

Од „Статуата на Слободата“ до „Емпајр Стејт Билдинг“, „Големото јаболко“ е огромен град со многу аткракции, но значајно место имаат и мостовите кои овозможуваат поврзување на сите негови делови. Њујорк како никој друг град има величествени мостови к
Read more
30 години од легендарната фотографија на Земјата направена од рекордна оддалеченост
play_arrow

30 години од легендарната фотографија на Земјата направена од рекордна оддалеченост

Бледата сина точка (Pale blue dot) е фотографија на планетата Земја направена во 1990 година од леталото на НАСА Voyager 1 од рекордна оддалеченост од 6,4 милијарди километри од нашата планета.
Read more
Што планира НАСА за 2020 година?
play_arrow

Што планира НАСА за 2020 година?

Американската вселенска агенција НАСА објави кратко видео во кое прикажува какви се плановите на агенцијата за блиската иднина.
Read more
Носиш торба за пазарење и мислиш дека си еколошки освестен?
play_arrow

Носиш торба за пазарење и мислиш дека си еколошки освестен?

Без никаков обид да ги обезвредниме индивидуалните или групните напори за зголемување на еколошката свест и одржување на животен стил заснован на начелата на одржливоста и заштедата на енергија и ресурси, да, признаваме дека насловот на овој прило
Read more
Кратка лекција: Сѐ што треба да знаете за земјотреси
play_arrow

Кратка лекција: Сѐ што треба да знаете за земјотреси

Земјотресите зад себе може да остават неверојатен пустош во урбани места, но истовремено ги имаат формирано највеличествените формации во природата.
Read more
Што претставува Мандела ефектот или како нашиот ум си поигрува со нас?
play_arrow

Што претставува Мандела ефектот или како нашиот ум си поигрува со нас?

Дали сте знаеле дека Дарт Вејдер никогаш не рекол „Лук, јас сум ти татко“ или дека во „Снежана и седумте џуџиња“ злобната кралица не вика „Огледалце, огледалце“?
Read more
Како да отворите zip фајл на вашиот iPhone?
play_arrow

Како да отворите zip фајл на вашиот iPhone?

Постапката за симнување од одзипување на каков било zip фајл на вашиот iPhone е прилично едноставна. Тимот на Howfinity состави видео во кое ќе ве води низ постапката чекор по чекор.  
Read more
Како Америка ја изгуби доминацијата во облакодери?
play_arrow

Како Америка ја изгуби доминацијата во облакодери?

Облакодерите се американска иновација, првпат изградени кон крајот на 19-тиот век во Чикаго (1885 година), а потоа и во Њујорк.
Read more
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more