Наука и технологија

Поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век

Поради климатските промени, поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век, покажува неодамнешна студија. Експертите повикуваат на итно дејствување по ова прашање, пренесе BBC.
Read more
play_arrow

Ова е жената која ја води првата арапска вселенска мисија на Марс

Обединетите Арапски Емирати планираат да го пратат вселенското летало Hope на Марс.
Read more
play_arrow

Топлотен бран на Арктикот – нема позагрижувачки доказ за климатските промени

Интернационален тим истражувачи предводен од британската Met Office објави загрижувачки нови откритија кои отвораат клучни прашања за иднината на планетата Земја.
Read more
play_arrow

National Geographic со дрон сними документарец за Монт Еверест

Екипата на National Geographic со помош на дрон
Read more
play_arrow

Неверојатен тајмлапс: Движењето на Сонцето во текот на 10 години

НАСА објави неверојатно тајмлапс видео кое го прикажува движењето на Сонцето во центарот на нашиот Сончев систем, низ текот на 10 години.
Read more
play_arrow

Како да блокирате пораки на iPhone?

Има три едноставни начини како да блокирате и ставите на hide пораки на вашиот iPhone или кој било друг iOS уред што може да прима пораки.
Read more
play_arrow

Сè што треба да знаете за 5G

Се чини дека 5G технологијата постојано добива лоша репутација. Претходно ѝ припишуваа вина за зголемената стапка на заболени од рак, аутизам, па дури и ја наведуваа како причина за неплодност.
Read more
play_arrow

Колку сме блиску или далеку од летечки автомобили?

Дали летечките автомобили би можело да бидат одговорот за решавање на сообраќајниот метеж? Изумителите со децении се обидуваат да создадат летечки автомобил, но колку сме сега блиску или далеку од реализирањето на оваа идеја?
Read more
play_arrow

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Филмовите и телевизијата честопати ги прикажувале роботите и вештачката интелигенција еднодимензинално: целосно добри или целосно лоши.
Read more
play_arrow

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

НАСА и SpaceX ја одложија мисијата за испраќање двајца астронаути на Меѓународната вселенска станица со ракетата Falcon 9.
Read more
play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Се појави нова апликација која е слична на TikTok, а за кратко време стана многу популарна и се искачи на врвот на App Store и Google Play Store.
Read more
play_arrow

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Ако имате сопствен бизнис, денеска е незамисливо да немате присуство на социјалните мрежи.
Read more