Видеопроекција за благодарност до сите што се борат против коронавирусот

Универзална сала и Фестивалот на светлината „Skopje Light Art District” во знак на благодарност до сите поединци и групи кои напорно работат во борбата со пандемијата од COVID-19 изработија видеопроекција поставена на влезот на Универзалната сала.

Видеото е направено од пријатели и соработници на „Skopje Light Art District”, а пораките за благодарност се испишани на повеќе светски јазици.

Изработено е во рамки на проектот на Град Скопје „Култура во време на корона“ и, како што соопшти Универзалната сала, посветено е на сите што се во првите редови во борба со короната.

-Тие се главните фактори кои го овозможуваат функционирањето на државите и економиите, наведува Универзална сала.

реклама

Култура

24 мај, Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Read more

Пребројување на пеликаните од Преспа по повод Меѓународниот ден на биолошка разновидност

Read more

Осум македонски автори во нова „Антологија на современиот балкански расказ“ на грчки јазик

Read more

Втор конкурс за книжевната награда „Пегаз“

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more
play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more
play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Read more
play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Read more
play_arrow

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Read more
play_arrow

Парк во Бруклин со креативно решение за уживање во социјално дистанцирање

Read more
play_arrow

За сериозни: „Spartacus“ вежби за обликување тело

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Read more
play_arrow

Зошто е добро да се исплачете?

Read more
play_arrow

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Read more