Виџетот за сообраќај во близина наскоро доаѓа на Google Maps

Апликацијата Maps на Google за уредите со Android наскоро ќе добие корисна нова функција.

Станува збор за новиот виџет Nearby Traffic, кој корисниците на Android ќе го добијат во наредните недели. Овој додаток ќе им обезбеди на корисниците информации за состојбата во сообраќајот во нивната непосредна област и ќе биде прикажан на почетниот екран на Android. Корисниците ќе можат да го проверуваат сообраќајот околу нивната локација со едноставно допирање на виџетот без да ја стартуваат апликацијата Google Maps. Зумирањето ќе биде можно и благодарение на специјалните копчиња.

Google го покажа изгледот на виџетот кој се појавува во големина 2x2.

Виџетот ќе прикажува мапа со јасно означена моментална локација како сина точка во центарот на виџетот. Засега не е познато дали виџетот може ќе да се зголемува или не.

Google претходно објави дека Google Maps ќе ја пресметува цената на патарините на дадена рута за патување. Оваа функција беше најавена во април, а сега им се дава на првите корисници во Индија, Индонезија, Јапонија и САД, а се очекува и во други земји. Корисниците ќе можат да ги дознаат цените на патарините пред почетокот на патувањето, а ќе имаат и можност да изберат рути без патарина.

Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Софтвер

Android карактеристики со кои iPhone не може да се натпреварува

Read more

Корисни опции во Windows 11 за кои можеби не сте знаеле

Read more

Опасниот BRATA Android малвер се шири низ Европа

Read more

Telegram достигна 700 милиони активни корисници и воведе претплата

Read more
 

Гик

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Непознат тип на кристал пронајден во метеорит кој падна во Русија

Читај повеќе
  • filter

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Читај повеќе

Кои видови биле првите што се опоравиле по Големото истребување?

Читај повеќе
  • filter

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Читај повеќе

НАСА обвинува: Кина сака да ја преземе Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА прави роботи кои ќе бараат подводни вонземјани на други планети

Читај повеќе

Android карактеристики со кои iPhone не може да се натпреварува

Читај повеќе

Google го олеснува управувањето со лозинките на сите платформи

Читај повеќе