Видови пива што ги препорачуваат нутриционистите

Иако постои со векови, индустријата за пиво претрпе доста промени во текот на изминатата деценија откако на пазарот се појавија нови видови.

Нутриционистот и портпарол на Академијата за исхрана и диететика, Анхел Планелс, вели дека некои видови пиво можеби се подобри од другите, но умереноста е сепак клучна кога се консумира овој алкохолен пијалак. Сепак, овие видови се издвојуваат како подобри опции кога станува збор за пивото.

Светло пиво

Светлото пиво има помалку калории и помал процент на алкохол во споредба со стандардните пива. Исто така, овој вид најмалку му штети на црниот дроб, а вашето тело полесно го апсорбира.

Кисело пиво

Овој вид на пиво се прави со бактерии кои произведуваат млечна киселина, па може да биде малку кисело. Пивата со кисел вкус имаат помалку калории и алкохол, а може да содржат и пробиотици, кои се добри за дигестивниот систем.

Органско пиво

Органското пиво е како и другите органски производи. Не содржи никакви дополнителни хемикалии и е природно. Во споредба со другите видови пиво, органските пива содржат помал процент на алкохол и калории.

Безглутенско пиво

За луѓето кои се нетолерантни на глутен, а сакаат да уживаат во вкусот на пивото, имаат опција за пиво без глутен. Овој вид на пиво има малку поинаков вкус во однос на другите видови, бидејќи е посладок и поблаг по вкус.

Безалкохолно пиво

Доколку избегнувате алкохол, а го сакате вкусот на пивото, тогаш безалкохолното пиво е најдобрата опција за вас. Вкусот на безалкохолното пиво е речиси идентичен со стандардниот тип, а има и помалку калории.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе