Виена си ја врати титулата „Најдобар град за живеење во светот“

Главниот град на Австрија, Виена, повторно е најдобриот град за живеење во целиот свет, според годишниот извештај на Economist во кој беа опфатени 173 градови.

Виена го презеде првото место од новозеландскиот град Окланд, кој падна на 34 место поради ограничувањата за пандемијата на коронавирус, се вели во извештајот на Economist објавен денеска.

„Виена, која падна на 12-то место на нашата ранг-листа на почетокот на 2021 година, бидејќи нејзините музеи и ресторани беа затворени, оттогаш се врати на првото место, позицијата што ја имаше во 2018 и 2019 година“, се вели во извештајот.

„Стабилноста и добрата инфраструктура се главните адути на градот за неговите жители, поддржани од добрата здравствена заштита и многу можности за култура и забава“.

Мелбурн го задржа своето место како еден од најдобрите градови за живеење во светот, рангирајќи се на 10-тото место, бидејќи другите австралиски престолнини испаднаа од глобалните топ 10. Минатата година Бризбејн, Аделаида и Перт беа сите во првите 10, но паднаа на 27-то, 30-тото, односно 32-то место.

Киев, главниот град на Украина, не беше вклучен оваа година откако Русија ја нападна земјата кон крајот на февруари, додека руските градови Москва и Санкт Петербург паднаа во рангирањето поради „цензурата“ и влијанието на западните санкции.

Европа може да се пофали со шест градови меѓу десетте најдобро рангирани.

По австрискиот главен град следат Копенхаген (Данска) и Цирих (Швајцарија). Женева (Швајцарија) е на седмо место, следи Франкфурт (Германија) на седмо, а на деветтото е Амстердам (Холандија).

Канада исто така помина добро. Калгари се најде на споделената трета позиција, Ванкувер е на петтото место и Торонто на осмото место.

Осака (Јапонија) и Мелбурн (Австралија) го делат 10-тото место. Главниот град на Франција, Париз, се најде на 19-тото место, 23 места повисоко од минатата година. Главниот град на Белгија, Брисел, беше 24-ти, веднаш зад канадски Монтреал.

Мелбурн ја држеше титулата за најпогоден град во светот седум години од 2011 година, пред да биде соборен во 2018 година од австрискиот главен град Виена.

Падот на Окленд на рангирањето го одразуваше променливиот пејзаж на пандемијата на коронавирус во текот на изминатата година, при што вакцинацијата им овозможи на многу општества повторно да се отворат.

На овогодинешното рангирање, главниот град на ОК, Лондон, беше 33-ти најдобар град за живеење во светот, пет места зад Манчестер кој е на 28-то место. Италијански Милано се рангираше на 49-то место, американскиот град Њујорк на 51-во, а кинески Пекинг се најде на 71-то место.

Главниот град на Либан, Бејрут, кој беше опустошен од експлозија на пристаниште во 2020 година и се бори со осакатувачка финансиска криза, не беше вклучен во рангирањето на деловните дестинации.

Главниот град на Русија, Москва, забележа пад на рангирањето за животна средина за 15 места, додека Санкт Петербург падна за 13 места.

„Зголемената цензура го придружува тековниот конфликт“, се наведува во извештајот. „Руските градови дополнително гледаат ограничувања на културата и животната средина како резултат на западните економски санкции“.

Другите градови во источна Европа се сметаа за помалку стабилни по „подигнатите дипломатски тензии“ поради војната во Украина.

Главниот град на Сирија разурнат од војна, Дамаск, го задржа своето место како најмалку погоден за живеење град на планетата, според рангирањето на Economist.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Read more

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Read more

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Read more

Каде во светот може најлесно да се збогатите?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Читај повеќе

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Читај повеќе

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе