Викендов без публика на фудбалските натпревари

Фудбалската федерација на Македонија ја прифати препораката на Владата и донесе одлука сите натпревари од првата и двете втори лиги да се играат зад затворени врати.

Во соопштението на ФФМ стои:

„По добиената препорака од Владата на Република Македонија до сите спортски институции, натпреварите во периодот до 6 март 2020 година да се играат без присуство на публика, Фудбалската федерација на Македонија официјално потврдува сите натпревари од 21. коло на 1.МФЛ и 15. коло на 2.МФЛ Исток и Запад ќе се одиграат без присуство на публика“.

Меѓу останатите, на програмата е и старото скопско дерби помеѓу Вардар и Работнички.

Викендов во 1.МФЛ се среќаваат:

Вардар - Работнички (сабота, 14 ч.)
Струга - Силекс (сабота, 14 ч.)
Академија Пандев - Борец (недела, 14 ч.)
Шкупи - Ренова (недела, 14 ч.)
Шкендија - Македонија ЃП (недела, 14 ч.)

Во двете второлигашки групи почнува пролетниот дел со натпреварите:

Исток
Осогово - Беласица (сабота, 14 ч.)
Питу Гули - Победа (сабота, 14 ч.)
Плачковица - Кожуф (сабота, 14 ч.)
Тиквеш - Саса (сабота, 14 ч.)
Брегалница - Кит-Го (сабота, 17 ч.)

Запад
Вардари - Дрита (сабота, 14 ч.)
Пелистер - Кораби (сабота, 14 ч.)
Скопје - Влазрими 77 (сабота, 14 ч.)
Кадино - Гостивар (сабота, 14 ч.)
Лабуништа - Охрид (недела, 14 ч.)

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Фудбал

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

Read more

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Read more

ФФМ потврди, ќе се играат второлигашките баражи

Read more

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Read more

Спорт

Новак Ѓоковиќ повеќе нема коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

Читај повеќе
  • play_arrow

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Читај повеќе

ФФМ потврди, ќе се играат второлигашките баражи

Читај повеќе
  • play_arrow

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Читај повеќе

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Читај повеќе

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Читај повеќе