Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

„Најавените 500.000 дози од вакцините против COVID-19 на Sinovac ќе пристигнат во државава во недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100.000 вакцини Pfizer преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој информира дека вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина. Очекува откако ќе биде добиена дозвола за пуштање на сериите во промет од Агенцијата за лекови вакцините тие да се дистрибуираат низ државата од почетокот на следната недела.

-Кинеските вакцини сите заедно со два авиона стигнуваат на 27 јуни во недела во 14 и во 16 часот по 250.000 на Аеродоромот во Скопје. Веќе е направен план за складирање во  Поликлиниката „Јане сандански“ и ан Институтот за судска  медицина каде што има доволно голем капацитет да се сместат во ладните соби вакцините. Непосредно по добивање на дозволата за пуштање на сериите во промет,  верувам дека тоа  ќе биде в понеделник или во вторник поради тоа што во Агенцијата за лекови веќе се спремни и ги очекуваат сите документи, дел се електронски пристигнати пред пратката, ќе се дистрибуираат ширум државата, изјави Филипче, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој имаше состанок со директорите на Фондот за здравствено осигурување Стево Крстевски и Фатон Ахмети, претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита д-р Љубиша Каранфиловски и претставници на Здружението на медицинските сестри, техничари и акушерки, на кој е договорено од септември на медицинските сестри и техничари да им биде платено високото образование.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Македонија

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Read more

Пораката на Крушевскиот манифест е подеднакво моќна денес како и во 1903

Read more

2 август 1903, почнало Илинденското востание

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more
 

Вести

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Читај повеќе

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе

Пораката на Крушевскиот манифест е подеднакво моќна денес како и во 1903

Читај повеќе
  • filter

2 август 1903, почнало Илинденското востание

Читај повеќе

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Читај повеќе

72 новозаболени од COVID -19, притисок во болниците засега нема

Читај повеќе

Почината жена најдена во куќа во Волково каде настанал пожар

Читај повеќе