Викендов почнува 29. сезона во македонската фудбалска лига

Филип Здравески
/ 07.08.2020 / 15:57

Со утрешниот воведен натпревар помеѓу Вардар и Борец ќе биде отворена сезоната од 29-тото издание на македонската Прва лига.

Откако минатата сезона заврши неславно со прекин поради пандемијата со коронавирусот и воопшто не продолжи, а ниту пак беше прогласен шампион, дојде време за новата сезона која е 29-та откако Македонија е независна држава. Бидејќи лани никој не испадна, оваа сезона бројот на учесници се зголеми на 12.

Иако последни ги започнаа подготовките, пред едвај десетина дена, играчите на Вардар ќе мора да стегнат заби и да ја отворат сезоната и тоа против тврдиот состав на Борец, кој пак со оглед на егзодусот од Вардар, е фаворит на утрешниот натпревар. Натпреварот почнува во 17:30, ќе се игра без публика, но ќе оди директен пренос на МРТ1 и МРТ3.

Национална Арена „Тоше Проески“ во Скопје
Вардар - Борец
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Сите останати натпревари се на програмата в недела, исто така од 17:30 часот. Интересно се очекува да биде на албанската пресметка меѓу Шкупи и Шкендија, чии натпревари во минатото беа одбележани со големо ривалство. Шкендија сезонава е прв фаворит за титулата. Токму овој натпревар ќе оди во живо на МРТ1 и МРТ3 во неделниот термин.

Двата тима кои доаѓаат од Втората лига, Беласица и Пелистер, сезоната ќе ја почнат на домашен терен и во потрага во 3 бода. Струмичани ќе го нагостат претставникот во Лигата на шампиони, Силекс, додека битолчани ќе го пречекаат тимот на Академија Пандев.

Локална скопска пресметка ќе има во населбата Ѓорче Петров помеѓу прилично ослабениот состав на домаќинот Македонија ЃП и тимот на Работнички кој се најавува како конкурент за титулата.

Од сите останати натпревари директен пренос ќе оди на платформата на ФФМ за интернет стриминг.

Стадион „Чаир“ во Скопје
Шкупи - Шкендија
Судија: Јован Качевски (Струга)

Стадион „Ѓорче Петров“ во Скопје
Македонија ЃП - Работнички
Судија: Јосип Бартон (Скопје)

Стадион „Благој Истатов“ во Струмица
Беласица - Силекс
Судија: Александар Грујоски (Кичево)

Стадион „Под Тумбе Кафе“ во Битола
Пелистер - Академија Пандев
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

Стадион „Градски“ во Тетово
Ренова - Струга
Судија: Марјан Гоцевски (Струмица)

Remote video URL

Најквалитетната македонска фудбалска лига својата воведна сезона ја имаше во 1992/93 кога Вардар убедливо ја освои титулата пред Силекс и Балкан. Претходно лигата беше дел од југословенскиот фудбалски систем како трето или четврто ниво.

Досегашни победници:
10 - Вардар
4 - Работнички
3 - Силекс, Слога Југомагнат, Шкендија
2 - Победа
1 - Македонија ЃП, Ренова

Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Read more

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Read more

Спорт

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе