Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Со своите 90 години, канадскиот актер Вилијам Шатнер денеска направи кратко патување во вселената и стана нејзин најстар посетител.

Со ракетата New Shepard на Blue Origin, Шатнер заедно со уште тројца минаа 11 минути во вселената.

Настанот првично беше закажан за на 12-ти, но беше поместен за ден подоцна поради силниот ветер кој го зафати регионот околу платформата за лансирање во Тексас.

Remote video URL

Шатнер во серијата „Star Trek“ го играше ликот на капетанот Џејмс Т. Кирк, кој командуваше со вселенското летало USS Enterprise, а подоцна се појави и во филмовите.

Џеф Безос, сопственикот на Blue Origin, го покани Шатнер на ова патување токму поради неговата улога во „Star Trek“.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Вести

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Read more

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Read more

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Read more

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе