Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Бразилецот Вилијан (32) со емотивна порака се збогува од Челси откако стана јасно дека ќе замине од клубот. Кариерата ќе ја продолжи во Арсенал со кој веќе ги договори сите услови.

Вилијан во 2013 година стигна во Челси и оттогаш одигра вкупно 399 натпревари за овој клуб, постигна 63 голови и запиша 62 асистенции.

Remote video URL

Во збогувањето рече дека донел правилна одлука во 2013 година да дојде во Челси, но дека сега е време да продолжи понатаму.

„Ова беа одлични седум години. Во август 2013 година кога ја добив понудата од Челси знаев дека тоа е местото кадешто сакам да играм, а денес сум сигурен дека ја донесов вистинската одлука. Имаше многу среќни и некои тажни моменти, освоив и по некој трофеј и секогаш беше тензично.

Сега дојде време да продолжам понатаму, а најмногу ќе ми недостигаат соиграчите и вработените во клубот кои со мене се однесуваа како кон син. Секако, ќе ми недостигаат и навивачите и заминувам со крената глава бидејќи знам дека овде освоив нешто и секогаш давав сѐ од себе во дресот на овој клуб.

Од срце се заблагодарувам на сите и нека ве чува Господ“, напиша Вилијан на Twitter.

URL

Сепак, бројни навивачи на Челси сепак се огорчени и не можат да му простат на Бразилецот што замина токму кај најголемиот градски ривал.

Вилијан во Арсенал ќе премине без обештетување, а главни причини за неговото заминување кај најжестокиот ривал се големата желба на Микел Артета да го донесе во своите редови, можноста да остане во Лондон и обновената дружба со Давид Луиз кој го продолжи договорот со „Топџиите“.

Тагови
реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Спорт

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе