Вимблдон 2019: Серена казнета со 10.000 долари

Лондон, 9 јули 2019 (МИА) – Седумкратната шампионка на Вимблдон, Серена Вилијамс е казнета од организаторите на најстариот и најпрестижниот Гренд-слем турнир. Поранешната број 1 во светот е санкционирана со 10.000 долари за нанесена штета на тревната покривка на еден од терените.

На 30 јуни, ден пред официјалниот старт на турнирот, за време на еден од тренинзите пред почетокот на турнирот, Серена силно го удрила рекетот од земјата, во текот на тренинг. Со тоа го оштетила тревникот кој сепак беше обновен до почетокот на натпреварите.

Снимки од камерите покажуваат дека сторила слично нешто на теренот број 15, два дена претходно.

Двајца други тенисери добија парични казни во Лондон. Фабио Фоњини е казнет со 3.000 долари, откако во дуелот против Тенис Сандгрен од третиот круг многу се налути и гласно посака во комплексот „да експлодира бомба“.

– Дали е чесно да се игра овде? Проклет Англичани, навистина. Се надевам дека во овој клуб ќе експлодира бомба, рече тој во петтиот гејм од вториот сет, а микрофоните ги фатија неговите зборови.

Скандалозниот Ник Кириос е казнет со 8.000 долари за различни неспортски манифестации за време на натпреварите од првиот и вториот круг.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Тенис

АТП со важна промена во системот за рангирање

Read more

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Read more

Новак Ѓоковиќ повеќе нема коронавирус

Read more

Зверев наместо во изолација снимен како се забавува во Монте Карло

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 30 години од најдосадното мундијалско финале

Читај повеќе

Инѕаги: Да не беше прекинот, Лацио ќе беше шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Младиот Давид Тошевски потпиша за Ростов

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Читај повеќе