Винс Картер објави дека заминува во пензија

По 22 години играње во НБА, Винс Картер откри дека прекинатава сезона му е последна бидејќи заминува во заслужена пензија.

Винс оваа новина јавно ја откри во гостувањето на „Winging It With Vince Carter“ подкастот на The Ringer.

Картер пензијата ја најави уште лани кога при потпишувањето на новиот едногодишен договор со Атланта Хокс кога рече дена планира сезоната 2019/20 да му биде последна.

Откако сезоната се прекина на 11 март, 43-годишниот Картер досега молчеше, што подгреа надеж кај фановите дека можеби ќе се реши да одигра уште една сезона.

Роден на Флорида, Картер кариерата во НБА ја почна во 1998 година во Торонто Репторс иако беше драфтуван од Голден Стејт Вориор, кои потоа направија трампа со Канаѓаните. Во Торонто настапуваше 6 сезони, а потоа играше уште и за Њу Џерси Нетс, Орландо Меџик, Феникс Санс, Далас Маверикс, Мемфис Гризлис и Сакраменто Кингс, пред во 2018 да дојде во Атланта.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Кошарка

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Read more

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

Спорт

Вардар 1961 се засили со полскиот пивот Патрик Валчак

Читај повеќе

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Читај повеќе

Леклер се извини за судирот со Фетел

Читај повеќе
  • play_arrow

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Читај повеќе

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Читај повеќе

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Читај повеќе

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Читај повеќе
  • play_arrow

Артета разочаран: Им се извинувам на фановите

Читај повеќе