Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Virgin Galactic е најпознат по развој на услуги на комерцијални летови кои туристите ќе ги превезуваат до работ на вселената со цел за неколку минути да искусат бестежинска состојба.

Но, компанијата на Ричард Бренсон има и планови за интерконтинентални летови кои би ја продолжиле традицијата на суперсоничниот авион Concorde кој последен пат превезуваше патници од Европа до Америка во 2003 година.

Инженерите од Virgin Galactic се здружија со познатиот автомобилски произведувач Rolls-Royce и заедно го претставија првиот дизајн на авионот Mach 3 кој ќе може да превезува патници со тројно поголема брзина од звукот и ќе лета на висина од 18,300 метри. Ќе може да превезува меѓу 9 и 19 патници. Би патувал со брзина од 3.704 километри на час.

По претставувањето на фазата на концептот наречен Mission Concept Review инженерите добија зелено светло од бројни експерти од аеронаутиката, вклучително и од претставници на НАСА.

Со тоа проектот премина во следната фаза на развој.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе