Виртуелна мегајахта се продаде за 650.000 долари во метаверзум

Виртуелна јахта, направена во метаверзум за онлајн играта The Sandbox, е продадена за 650.000 долари.

Откако основачот на Facebook, Марк Закерберг го смени името на компанијата во Meta, настаните во метаверзумот привлекуваат сѐ повеќе внимание.

The Sandbox е генерално многу слична со другите видеоигри што може да се играат во дигиталниот свет. Играчот може да гради, поседува и монетизира различни работи на платформата, но за разлика од Minecraft каде сè што прави припаѓа на развивачите на платформата, креаторите на The Sandbox се вистинските сопственици на дигитални средства и можат да ги продаваат како во реалниот свет.

Remote video URL

Пример е мегајахтата наречена MetaFlower, која би била огромен луксуз во реалниот свет. Има простор за диџеј, хелиодроми, џакузи, три палуби за забава на гостите, а е дел од серијата Fantasy Collection на платформата овозможува и пристап до Fantasy Marina. Иако не изгледа одлично во 2D формат, дизајнирана да биде најскапоценото парче во The Sandbox.

Јахтата MetaFlower пред неколку дена беше продадена за 650.000 долари.

Според многумина, метауниверзумот наскоро ќе „експлодира“, а имотите како оваа јахта ќе бидат одлична можност за заработка.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Вести

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Read more

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Read more

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Read more

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Read more
 

Гик

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Читај повеќе

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Читај повеќе

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Читај повеќе

Xbox One официјално згасна

Читај повеќе

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Читај повеќе

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Читај повеќе

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Читај повеќе