Вишни – одличен антиоксидант кој помага во борбата против несоница

Вишните се вкусно овошје кое помага во борбата против стареење.

И замрзнатите вишни се здрави бидејќи не ги губат хранливите состојки, но не можат да се споредат со свежите - сега треба да уживате во нивниот слатко-киселкаст вкус.

Една порција вишни содржи 3 грама влакна, што може да ви помогне во создавање на добри бактерии во цревата.

Вишните се добри за вашето здравје од повеќе причини. Го регулираат крвниот притисок и го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Доколку јадете вишни пред спиење, ќе заборавите и на несоницата.

Помагаат и во одржување на pH рамнотежата во телото. Вишните ја неутрализираат киселината во телото и помагаат да ги ублажите дигестивните проблеми.

Се верува дека вишните го зголемуваат нивото на енергија во организмот – ги активираат крвните станици и автоматски ја подобруваат циркулацијата при што добивате енергија.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Здравје

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Read more

COVID-19: Дали цела Европа го применува шведскиот модел, ама никој не признава?

Read more

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Read more

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Read more

Магазин

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога сред вожња ќе ти излезе метеор

Читај повеќе

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Читај повеќе

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Секој има слушнато за Троја, но никој не знае каде точно се наоѓала

Читај повеќе

COVID-19: Дали цела Европа го применува шведскиот модел, ама никој не признава?

Читај повеќе

Модната недела во Париз почна со Dior

Читај повеќе

Избрани победниците на конкурсот за најдобар необјавен роман „ПЕГАЗ“

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Читај повеќе