Вистина или мит: Дали чиа семето помага во губитокот на килограми?

М.С.
/ 18.02.2021 / 10:20

Чиа пудингот е на менито на сите оние што сакаат да ослабнат и одлучиле да се хранат здраво.

Освен тоа, чиа семето се додава и во смути и сè почесто се смета за здрава намирница и има добра причина за тоа. Содржат 4 г протеини и омега 3 масни киселини, 11 г растителни влакна при што ќе ви помогнат да се чувствувате сити и да ослабете.

Постојат докази за тоа дека чиа семето помага при слабеење. При едно истражување, луѓе со прекумерна телесна тежина  консумирале 35 г чиа брашно на ден. Тие ослабеле, ја намалиле количината на лош холестерол, а го зголемиле нивото на добриот.

Чиа семето се истакнува бидејќи содржи многу витамини и минерали: има повеќе калиум отколку банана, повеќе калциум од кравјо млеко, повеќе железо од спанаќ, повеќе омега-3 од лосос, а содржи и фосфор, цинк, магнезиум, и витамини од Б групата.

Зголемениот внес на растителни влакна исто така може да помогне во процесот на слабеење.

Со оглед на тоа дека е богато со антиоксиданти помагаат во превенција на многу болести. Калциумот го чува здравјето на забите и коските.

Сепак, ниту една храна не е чудотворна и не може да ви ги реши здравствените проблеми доколку не сте физички активни и ако не вежбате.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Како изгледа телевизор од 400.000 долари?

Read more

Фит

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Read more

Што ќе се случи ако 30 дена тренираш како Арнолд Шварценегер?

Read more

Боксерски тренинг со Памела Рајф

Read more

Што треба да правите секој ден за да набилдате мускули побрзо?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе