Вистина или мит: Дали вежбање на студено време согорува повеќе калории?

М.С.
/ 20.11.2021 / 10:12

Во текот на зимата консумираме калорична храна, уживаме во сето она што не сме го јаделе во текот на летото, а подоцна се криеме зад слоевитата облека.

Постојат истражувања кои сугерираат дека вежбањето на студеното време согорува повеќе калории. Но, дали е тоа вистина?

Вежбањето на студеното време ви помага да согорите повеќе калории, затоа што на студеното тело му е потребно повеќе енергија за да ја одржи потребната топлина. Имено, станува збор за процесот наречен термогенеза.

Еден од начините како телото ја одржува светлината е со треперење, мускулите несвесно се стискаат за да создадат топлина. Исто така, се активираат кафеавите масти кои за разлика од белите масти ги согоруваат калориите за да создадат топлина.

Телото троши повеќе енергија за да ја задржи температурата на телото кога надвор е студено. И треперењето и активноста на кафеавите масти ја зголемуваат вашата енергија, предизвикувајќи согорување на повеќе калории на ниските температури.

Но, овие процеси се зголемуват само доколку ви е студено, но кога ќе почнете со вежбање, ќе создадете топлина благодарение на физичката активост. На тој начин нема да согорите дополнителни калории со активирање на кафеавите масти.

Постојат три главни компоненти кои ви помагаат да согорите калории, а тоа се вашата основна стапка на метаболизмот или енергијата која се користи за основно функционирање кога телото е во мирување, енергијата која се користи за разградувањето на храната и енергијата која се користи во физичката активност.

Кај повеќето луѓе основна стапка на метаболизмот сочинува 60 до 80 проценти од вкупното трошење на енергијата. Разградувањето на храната сочинува околу 10 проценти.

Термогенезата е уште еден важен играч кој користи помалку од 5 до 10 проценти од вашето вкупно трошење на енергијата зависно од тоа колку време сте поминале на студеното време.

Доколку во зима консумирате калорична храна, најдобро е да се фокусирате на помали оброци затоа што на студеното време нема да согорувате калории толку лесно.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Фит

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Фитнес лентите стануваат сѐ попопуларни - колку се ефикасни?

Read more

Пет едноставни вежби за намалување на болките во грбот

Read more

Како да го „измамите“ чувството на глад?

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе