Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Алтернативна новогодишна реклама која прикажува ужален татко кој се бори да го направи Божиќ посебен за својот син стана вирална на социјалните мрежи.

Видеото со наслов The GoKart е снимено од тим млади видеографи во Западен Јоркшир и привлече милиони прегледи.

Режисерот Сем Тил (20) рече дека сакале да создадат нешто што ќе ја одразува кризата на трошоците за живот.

Пораката е „Божиќ се прави, а не се купува“, рече тој.

Филмот е снимен во родниот град на Тил, Клекхитон и го прикажува неговото поранешно училиште, неговата локална берберница, паркот и гробиштата каде што е погребан дедо му.

Во една од сцените, берберот го прашува момчето што ќе добие за Божиќ, на што детето одговара „На Дедо Мраз не му оди баш најдобро годинава“.

Тил рече дека видеото ја прикажува суровата реалност на она со што се соочуваат многу семејства во услови на криза на трошоците за живот и ја донесе пораката дека Божиќ е за „луѓето со кои сте“ и „размислувате за изгубените најблиски“.

„Одекна кај луѓето на начин на кој никогаш не очекував“, рече тој.

Откако беше објавено во средата, видеото привлече повеќе од седум милиони прегледи на Facebook и сличен број на TikTok.

Тил рече дека е важно да се прикаже „вистинската реалност на Божиќ“ за многумина оваа година, додавајќи дека младото момче во рекламата со задоволство ќе ја жртвува количката за да ја врати мајка му.

Зборувајќи за одговорот, тој рече дека делот за коментари на видеото станал мала заедница каде луѓе кои ги споделуваат своите приказни и сакаат да донираат пари за да им помогнат на другите.

Remote video URL
Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Живот

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Read more
 

Магазин

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе