„Виталиа“ со свој придонес во битката со коронавирусот: Донирана здрава храна преку Црвен Крст и исплатен данокот на добивка

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со коронавирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари. Исто така, компанијата донира поголемо количество здрава храна на Црвениот Крст наменета за социјално најзагрозените семејства.

- Соочувањето со коронавирусот е предизвик којшто бара активно и посветено вклучување на сите членови во општеството, не само на државните институции. Ова е навистина тешка и исцрпувачка битка, и со намера да го поддржиме севкупниот медицински персонал, но и останатите служби, како полицијата и армијата, аконтативно го исплативме данокот на добивка. Освен што со заедничкото совесно однесување сите придонесуваме да се спречи ширењето на COVID-19, секој од нас, во рамките на своите можности, треба да даде конкретна помош во оваа борба - истакнуваат од „Виталиа“.

Светската пандемија со коронавирусот драстично го промени начинот на којшто функционира секојдневниот живот, а тоа значи дека уште повеќе е зголемен ризикот во опстојувањето на најранливите општествени групи. Со цел и на нив да им се помогне, обезбедени се мусли, корнфлекс, оризови галети, колачи, екструдиран ориз и други здрави продукти од „Виталиа“, кои помагаат да се создаде посилен имунитет, што сега е неопходно за секого.

-Периодов, разбирливо е огромен дел од ресурсите како и најголем дел од енергијата да се посвети на спречување на ширењето на коронавирусот. Поради вонредната состојба, на лицата што се загрозени во нормални услови, треба да им се обрне посебно внимание. Како што наоѓаме начин да им помогнеме на најблиските, и покрај тоа што мораме да држиме безбедно растојание, така треба да најдеме начин да им дадеме поддршка и на сите што им е потребна. Волонтерите, какои целата организација на Црвениот Крст се вистинска инспирација за сите нас и за таа цел се надеваме дека оваа донација ќе им помогне да ја продолжат својата благородна мисија - велат од „Виталиа“.

И покрај сите препреки предизвикани од коронавирусот, компанијата периодов вложува максимални напори непречено и безбедно да произведува здрава храна со цел таа да биде достапна до широката популација, но и да овозможи поддршка таму каде што е најпотребна. За таа цел „Виталиа“ неодамна донира заштитна опрема и комплети здрава храна за медицинскиот персонал на Инфективната клиника во Скопје. Исто така, врши бесплатна достава на здрава храна за лицата над 60 години на територијата на целата земја.

*Промотивен текст.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Промо

Вклучете се во Lyconet мрежата и заработувајте брзо и лесно од удобноста на вашиот дом

Read more

Mobile - Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

Read more

Forza во борба со КОВИД-19 преку различни иницијативи за помош на општеството

Read more

Веќе не мора да одите во казино, дозволете казиното да дојде кај Вас

Read more

Ново

  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Силна бура ја погоди Австралија

Читај повеќе

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Читај повеќе
  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Читај повеќе