Виталиа споделува радост со здрави новогодишни подароци

Како и претходните години, така и оваа, ВИТАЛИА традиционално им подготви пакетчиња исполнети со здрави производи на ранливата категорија граѓани, на дечињата со посебни потреби и со дијабетес тип 1.

Во соработка со Баланс Мк – Асоцијација за детски дијабетес на Македонија, дечињата добија специјално формулирани новогодишни пакетчиња, соодветни за нивната исхрана, со ниско количество на шеќери и јаглехидрати.

Виталиа ја поддржа и промоцијата на инклузивната сликовница „Другарите од Зоолошката градина“, проект реализиран од здружението „Различни, а Еднакви“ за децата со оштетен вид.

И оваа година, новогодишни пакетчиња за своите најмили доби и медицинскиот персонал на Клиниката за Инфективни Болести – Скопје, кои директно се изложуваат на опасностите од пандемијата и предизвиците што ги носи.

Компанијата се вклучи и во хуманитарните иницијативи на Општина Гази Баба и Општина Ѓорче Петров, како и на проектот од Црвен Крст на Република Северна Македонија – Општинска Организација на Кисела Вода под мотото „Подари Пакетче, Подари Радост“ за децата од СОС Детско Село, Здружението за децата со интелектуална попреченост, и Здружението на деца со Мускулна Атрофија.

Составот на новогодишните пакетчиња е персонализиран, формулиран со висококвалитетни производи богати со протеини, витамини и минерали кои ја поддржуваат функцијата на имунолошкиот систем и помагаат во одржување на здравјето.

Овие активности се дел од стратегијата за општествена одговорност на Виталиа и имаат за цел да се зголеми свесноста за децата со здравствени проблеми и со инвалидитет, овозможувајќи пристап до здрава и функционална храна, можност за полесно и активно функционирање во заедницата, отворајќи ги портите за нивно креативно изразување и унапредување на квалитетот на животот.

„Секоја година успешно го зголемуваме опсегот на општествено-одговорните активности насочени кон оние на кои им е потребна најголема поддршка. Со овие донации ја завршуваме годината хумано и со топли желби за добро здравје, незаборавни спомени и многу насмевки во наредната година“, велат од компанијата.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Промо

17 јануари 2022 - СРЕЌА во Нептун! Еден ден за попусти!

Read more

Виталиа споделува радост со здрави новогодишни подароци

Read more

Телевизорот 65U8GQ на Hisense ја доби престижната EISA награда доделена од водечки експерти во областа на електроника за широка потрошувачка

Read more

Во наградната игра на MOZZART 48 играчи освоија парични награди

Read more
 

Ново

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Читај повеќе

Кои се најпродаваните автомобили низ Европа?

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе