Витамин кој ќе ви помогне да имате рамен стомак

М.С.
/ 25.11.2021 / 15:59

Сите сме свесни дека мастите на стомакот се таложат поради прејадување и недоволна физичка активност. Но, научниците тврдат дека ова може да биде предизвикано и поради недостаток на витамини. Ако не можете да се ослободите од салото на стомакот дури и кога внимавате на исхраната и вежбате редовно, најверојатно ви недостасува витамин Д.

Студиите покажаа дека луѓето кои имаат вишок сало на стомакот имаат недостаток на витамин Д. Овој витамин е важен во борбата против остеопороза и го подобрува расположението, исто така е потребен за слабеење односно за топење од салото на стомакот.

Витаминот Д најдобро се внесува во летен период, а во зимските месеци треба да пиете суплементи бидејќи овој витамин го нема во многу видови на храна. Единствениот начин да утврдите дали имате недостаток е да направите лабораториско тестирање.

Ако ви недостасува витамин Д, освен сало на стомакот ќе имате и проблеми со имунитет, депресија, анксиозност, хроничен умор, губење на коса како и болки во мускулите.

За да го избегнете сето ова, погрижете се во летниот период да бидете на сонце и да јадете многу јајца, печурки, риба и да пиете млеко. Пред да пиете витамин Д посоветувајте се со вашиот лекар.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Фит

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Фитнес лентите стануваат сѐ попопуларни - колку се ефикасни?

Read more

Пет едноставни вежби за намалување на болките во грбот

Read more

Како да го „измамите“ чувството на глад?

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе