Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Компанијата Vivo во ноември ги претстави во Кина водечките модели X90 и X90 Pro, кои конечно пристигнаа на меѓународниот пазар, а тоа значи дека новата серија Samsung Galaxy S23 доби силна конкуренција.

X90 Pro е помоќен уред од X90, со заоблен дисплеј од 6,78 инчи со стапка на освежување од 120 Hz, а се напојува со комбинација на MediaTek Dimensity 9200 и Vivo V2 процесор. Доби и до 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

V90 PRO се напојува со батерија од 4.870 mAh со поддршка за жично полнење од 120 W и безжично полнење од 50 W. Мобилниот телефон најмногу ќе се полни во „балансиран“ режим, што е доста брзо, па батеријата ќе се полни од 1 до 100% капацитет за 29 минути. Меѓутоа, доколку е потребна поголема брзина на полнење, можно е да се избере брзо полнење, во тој случај батеријата се полни од 1 до 50% капацитет за 8 минути и 10 секунди.

X90 Pro има интересни камери сместени во масивен кружен модул на задната страна. Има главна камера ZEISS од 50 MP, портрет камера од 50 и широка камера од 12 MP. Наместо оптичкиот зум на Samsung, Vivo се фокусираше на портрети. Главната камера е доста добра и користи 1-инчен сензор IMX989 на Sony. Напред, селфи камерата од 32 MP е сместена во централизиран дупкаст зарез.

Уредот е отпорен на вода и прашина според стандардот IP68, има двојни стерео звучници и систем за течно ладење. Задниот панел е обложен со црна веганска кожа, што го прави да се издвојува во морето од уреди со стаклени задни панели.

X90 има исти димензии и ги дели повеќето спецификации со моделот X90 Pro вклучувајќи го екранот, процесорот и батеријата, но во овој случај нема безжично полнење. Главната разлика е во помалку моќната камера, бидејќи портретната камера од 12 MP го замени сензорот од 50 MP. Овој модел има стаклена задна плоча и доаѓа во Breeze сина и Asteroid црна боја.

Двата паметни телефони користат софтвер Vivo Funtouch OS 13, кој се базира на Android 13.

Vivo X90 Pro ќе биде достапен во Азија и Европа, додека X90 е резервиран за азиските пазари.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Мобилни

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more

Samsung ги претстави Galaxy A54 и Galaxy A34

Read more

Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе