Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Илегалните српски структури претворени во криминални банди ја нападнаа косовската полиција, припадниците на КФОР и новинарите, изјави косовската претседателка Вјоса Османи во врска со настаните на северот на Косово.

Таа на својот Twitter напиша дека тие „неприфатливи акти на насилство“ треба да бидат осудени од сите.

„Оние кои ги извршуваат наредбите на српскиот претседател Александар Вучиќ за да го дестабилизираат северот на Косово мора да бидат изведени пред лицето на правдата“, напиша Османи на Твитер.

URL

Во Звечан и Лепосавиќ од утринава забележително е зголемено присуството на силите на КФОР, кои се опремени за разбивање на демонстрациите. Во попладневните часови во Звечан дошло до судир меѓу силите на КФОР и насобраните граѓани, биле фрлени шок бомби и солзавец како и камења и шишиња. Повредени се повеќе од 53 лица, три се задржани во болница,  едно лице е во животна опасност и има прострелни рани, изјави за Н1 Златан Елек, директор на Клиничкиот болнички центар во Косовска Митровица.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Регион

Уапсени Срби осомничени за тероризам кои го извршија нападот на Косово

Read more

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Read more

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Read more

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе