Вкусни мини крофни од само две состојки

Кога сакате да зготвите нешто на брзина, а немате можност да купите повеќе состојки овој рецепт дефинитивно ќе ви биде корисен.

Рецептот за овие крофни може да го направи и некој којшто никогаш во животот не готвел. Крофните може да ги консумирате во солена и блага варијанта, со џем или сирење, по ваш избор.

За тестото се потребни само две состојки, кои секој ги има по дома.

Потребни состојки:

140 г просеано брашно

190 мл јогурт

Начин на подготовка:

Измешајте ги брашното и јогуртот со миксер, додека тестото не биде без грутки. Смесата ќе биде густа, но леплива. Со лажица вадете од смесата и спуштајте ја во врел зејтин. Пржете додека крофните не добијат златеста боја од сите страни.

Потоа вадете ги на хартиена подлога за да го впијат вишокот масло, а по желба може да додадете шеќер во прав.

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Рецепти

Палачинките на Лав Толстој

Read more

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Read more

Идеја за ручек: Запечени тортиљи со пилешко и кашкавал

Read more

Ручек за вистински гурмани: Свинско каре со мед

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе