Вкусни тортиљи за кои треба само една тава

Тортиљите се добитна комбинација кога сакате вкусен, но и едноставен оброк. Овој рецепт не само што ќе ве воодуишеви со вкусот, туку и по јадењето нема да имате многу садови за миење.

Тортиљите се заштитен знак на мексиканската кујна и се многу популарни низ цела Средна Америка бидејќи потекнуваат од Ацтеките и другите народи што го зборувале јазикот науатл. Оригиналното име на овие тенки лепчиња од пченка е тлашкали. По шпанската колонизација, доселениците влијаеле на рецептот, а и го добиле името тортиљас, што на шпански значи мали лепчиња.

Потребни состојки:

 • тортиљи
 • мелено месо
 • масло
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • зелена салата
 • кромид
 • краставица
 • кашкавал
 • сос по желба

Подготовка:

Во тава ставете малку масло и оставете да се загрее на висока температура. За тоа време земете тортиља и на неа нанесете слој мелено месо кое претходно сте го зачиниле. Можете да користите зачини по ваша желба, а се препорачува да додадете и малку сечкан магдонос и црвен кромид за побогат вкус.

Потоа тортиљата превртете ја на онаа страна каде што сте го ставиле меленото месо и пржете неколку минути. Со лесни движења превртете ја и наредете ги зеленчуците (не мора оние горенаведени, може по ваша желба), потоа ставете кашкавал и сос.

@foodinfivemins Quick & tasty 57g protein foldover burger 🤤 #foodin5 #highprotein #quickrecipes #quickdinner #easyrecipe #gymfood ♬ orijinal ses - Kreditin Unvani
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
 • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе