Не ви е потребен ниту миксер

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Ако сакате јаболка и вкусни колачи за кои не ви треба многу време, тогаш овој рецепт е вистинскиот избор за вас.

Потребни состојки:

Тесто

200 г брашно

180 г шеќер

200 г гриз

1 прашок за печиво

Фил

1 кг рендани јаболка

2 ќесички ванилин шеќер

1 лажица цимет

Прелив

100 мл масло

250 мл млеко

1 јајце

Декорација

3 ќесички шлаг

Млеко

Цимет за наросување

Начин на подготовка:

Промешајте прашок за печиво и брашно и додајте ги во сад. Продолжете да додавате шеќер и гриз и мешајте. Посебно промешајте јаболка и ванилин шеќер и цимет. За прелив промешајте масло, млеко и јајце. Додајте масло и брашно во калапот за печење.

Со лажица распоредете 1/3 од сувите состојки. Продолжете со 1/3 од ренданите јаболка. Половина од преостанатите суви состојки распоредете ги по јаболката. Половина од јаболката распоредете ги во калат за печење. Остатокот од сувите состојки распоредете ги со лажица. Одозгора прелијте со подготвениот прелив. Колачот ставете го во рерна и печете на 180 степени околу 1 час. Откако ќе се излади премачкајте го со шлаг. На крајот наросете со цимет.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за пита со сливи

Read more

Рецепт на денот: Паштета од сардина

Read more

Десерт на денот: Пита со јаболка

Read more

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе