Вкусно и лесно за подготовка: Десерт со ванила и бадеми

Кремаст десерт за сите љубители на ванила.

 

Потребни состојки:

4 жолчки

250 мл млеко

80 г шеќер

Малку коњак

1 ванила

1 ќесичка желатин

200 мл слатка павлака

Печени бадеми за декорација

Начин на подготовка:

Рачно изматете ги жолчките, шеќерот и коњакот за да добиете густ крем. Сварете го млекото со ванила, па додека уште е топло додајте ги жолчките со шеќер и постојано мешајте.

Добиениот крем сипете го во сад во кој се вари млекото и продолжете да го варите со постојано мешање.

Топлиот крем тргнете го од оган и додајте го растопениот желатин. Оставете го кремот да се излади. Додека да се излади, изматете слатка павлака и додајте го во неа. Сипете го кремот во чаши и оставете го во фрижидер барем 2 часа. Пред да послужите декорирајте со печени бадеми.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Рецепти

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Read more

Како да направите детокс на организмот за само 8 минути?

Read more

Предлог за денешниот ручек: Паста со пилешко и куркума

Read more

Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе