Вкусно и лесно за подготовка: Колач со рогач и џем

Едноставен и многу вкусен колач.

Потребни состојки:

(1 шолја=150 мл)

4 шолји брашно

1,5 шолји рогач

2,5 шолји шеќер

2 шолји масло

3 шолји млеко

1 ќесичка прашок за печиво

100 г суво грозје

За прелив

5-6 лажици џем по избор

2 шолји вода

Глазура

200 г чоколадо

Малку масло

Начин на подготовка:

Сувото грозје прелијте го со малку рум, оставете го да омекне и процедете. Сите состојки изматете ги рачно, не треба да останат грутки.

Сипете ја смесата во тава обложена со хартија за печење и печете во рерна на 200 степени.

Разматете го мармаладот со малку вода и загрејте, па прелијте го испечениот колач додека е топол. Нанесете рамномерно.

Откако ќе се излади, прелијте го со глазура од чоколадо(растопете го чоколадото со малку масло).

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Read more

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Read more

Пилешко во сос од домати - како пица

Read more

Направете ручек со само три состојки

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе