Владата ги прифати препораките за ограничена работа на угостителските објекти

Владата на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести за ограничување на работно време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен оние што вршат испорака, како и за ограничување на капацитетот на патници во возилата на јавниот превоз на 50 отсто од вкупниот број на патници предвидени во едно возило.

Како што соопшти владината Прес-служба, на седницата е прифатена и препораката целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на работа и работниот процес, да ја организираат работата во смени или онлајн од дома или пак редуцирано со систем на ротации, зависно од карактеристиките на работниот процес на институциите.

– На оваа седница Владата ја прифати препораката на Комисијата да се одложи атлетската трка „23 Oктомври“ во Скопје, како и да остане забраната за присуство на публика на спортските натпревари кои ги организира Ракометната федерација и другите спортски федерации, кои претходно бараа оваа забрана да биде укината, се наведува во соопштението.

Врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести, Владата го одобрила и Протоколот за постапување при полагање на стручен испит за наставници и стручни соработници во тек на пандемијата на COVID-19.

– На денешната седница Владата го утврди Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за градење со кој се предвидува изградба на посебен вид на градби односно модуларни градби за здравствена дејност, чија изградба е финансирана со средства од Буџетот на Република Северна Македонија или со средства од Европската Унија, односно друга меѓународна организација, заради зголемување на ефикасноста на здравствениот систем при справувањето со коронавирусот COVID-19, се наведува во соопштението.

На владината седница е утврден и новиот текст на Предлог-законот за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа и согласно член 170 од Деловникот на Собранието, ќе го достави до пратениците на усвојување.

– Овие дополнувања се со цел да обезбедат стабилни приходи и да се олесни работењето на општините во време на COVID-19 за 2021 година, кои се дел од Пакетот 4 на Владата на Северна Македонија, информира владината Прес-служба.

 

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Вести

Владата ги прифати препораките за ограничена работа на угостителските објекти

Read more

Утре и за викендот стабилно, од понеделник повторно врнежи

Read more

Спасовски: Во Струга се случи сериозна неодговорност кон здравјето на граѓаните и кон државата

Read more
СЗО: Не е време за намалување на мерките, треба тројно да се зголемат напорите против епидемијата

СЗО: Не е време за намалување на мерките, треба тројно да се зголемат напорите против епидемијата

Read more

Ново

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Читај повеќе

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри хорор филмови за 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Најлесно се вљубуваме во овие 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе