Владата со втор сет мерки за спас на економијата

Втор сет мерки за поддршка на економијата која се соочува со последици поради коронавирусот презентира денеска Владата на прес-конференција.

Една од пакетот мерки е финансиска поддршка за претпријатијата за исплата на плати за вработените во висина од 14.500 денари. Минимална плата за април и мај ќе биде обезбедена и за спортските работниции и за самостојните уметници, како и придонесите на плата, а 50 проценти од висината на просечната плата ќе биде обезбедена за граѓаните кои останале без работа.

Минималната плата од 14.500 денари ќе примаат во април и мај сите избрани и именувани функционери. Претседателите и членовите на надзорните и управните одбори кои истовремено некаде работат нема да земаат надомест.

Се запира и Законот за извршување, а извршителите не ќе можат да преземат никави извршни дејствија.

Премиерот Оливер Спасовски на прес-конференција во Владата рече дека мерките се креирани во консултација со членовите на Економскиот совет и низ разговари со деловната заедница преку стопанските комори, како и со академската заедница и стопанственици од реалниот сектоер.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Македонија

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Read more

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Read more

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Read more

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Read more

Вести

  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Читај повеќе

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Читај повеќе

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Читај повеќе

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од НАТО

Читај повеќе

Граѓаните на Штип кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да се самоизолираат

Читај повеќе