Владеат со трансфер-пазарот: Како Јувентус се засилува без да потроши ни евро?

Уметноста на успешно работење на фудбалскиот трансфер-пазар е нешто што малку клубови го имаат усовршено. За секоја мудра зделка како Џанлуиџи Донарума (купен во Милан за 250.000 евра) постои огромно промашување како Енди Керол (купен во Ливерпул за 41 милион евра). Во последните години, Јувентус може да напише упатство за паметни трансфери, а ние ќе ви кажеме зошто.

Јувентус го допре дното во 2006 година, кога поради скандалот „Калчополи“ беше исфрлен од Серија А и мораше да помине една година во втората по ранг дивизија во Италија. Откако се врати во првата лига многу работи се променија, па „Старата дама“ се сврте кон различен пристап кон трансферите.

Наместо скапи и првокласни играчи, Јувентус реши да се сврти кон фудбалери чиј договор е истечен и тие се достапни без плаќање отштета. Тоа му помогна на клубот да обезбеди финансиска стабилност, но и го намали притисокот на играчите кои најчесто стануваат жртви на очекувањата базирани на висината на сумата платена за нив.

Благодарение на фантастичното финансиско работење на Јувентус во последната деценија, тие можеа да си дозволат мегатрансфери како оние на Кристијано Роналдо и Матијс Де Лигт (во најава), но тема на денешната статија не се тие, туку играчите кои „бјанконерите“ ги донесоа бесплатно, без да потрошат ниту еден цент за нивна отштета.

Дел од овие играчи дојдоа како млади и надежни таленти и израснаа во одлични фудбалери (Пол Погба, Кингсли Коман), други пак беа подзаборавени од големите клубови и добија шанса во Јувентус (Нето, Рето Зиглер), а трети дојдоа во Торино како веќе докажани ѕвезди подготвени за нов предизвик (Андреа Пирло, Дани Алвес, Арон Ремзи).

Оваа сезона Јувентус силно нападна на трансфер-пазарот, веќе договорајќи ги потписите на Арон Ремзи, Адријан Рабио, Лука Пелегрини, Мерих Демирал и секако, Џанлуиџи Буфон. А сепак, во моментов клубот остварува профит од 48 милиони евра само од овој преоден рок. Италијанците се мајстори за паметни трансфери, а Јувентус е на самиот врв на листата.

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе