Властите во Њујорк сакаат да ги сместат илегалните имигранти на брод за крстарење

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, води преговори за сместување илегални имигранти на огромен брод за крстарење кај Стетен Ајленд.

Компанијата Norwegian Cruise Line потврди за Fox News дека добила барање за изнајмување на еден од нејзините бродови за крстарење, кој би служел како сместување за имигрантите, но дека сè уште нема договор. Компанијата поседува 18 бродови за крстарење.

Информациите за планот на Адамс првично беа објавени од New York Post, во кој беше наведено дека градоначалникот размислува да подигне шаторски град сличен на оној што веќе е во тек во Бронкс. Се разгледува и уште еден брод за крстарење од естонската компанија Tallink.

Колку ќе чини изнајмување на брод за крстарење сè уште не е познато, но се шпекулира дека норвешкиот брод за крстарење би бил попристапен во споредба со град со шатори што го чини градот 15 милиони долари месечно.

Околу 15.500 мигранти пристигнаа во Њујорк од мај, а републиканските гувернери им порачуваат да патуваат на север во државите под контрола на демократите за да ги истакнат последиците од слабата гранична политика на претседателот Џо Бајден.

Адамс, кој е демократ, планира да го закотви бродот во Стетен Ајленд, но републиканскиот претседател и округот Вито Фосела го смета планот за „проблематичен“.

„Што е следно, камиони на улица? Овие проблеми не треба да станат проблем на Стетен Ајленд“, рече тој.

Републиканката Никол Малиотакис го опиша планот на Адамс како „смешна идеја што може да дојде само од неспособна администрација“.

„Демократите ја отфрлаат одговорноста, но кога републиканците ќе го преземат Домот, ќе ставиме крај на оваа глупост“, рече Малиотакис.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Свет

Украина: Русите нападнаа на исток, ги одбивме

Read more

Полска сака на украинските бегалци да им се наплаќа храна и сместување

Read more

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Read more

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Read more
 

Вести

Украина: Русите нападнаа на исток, ги одбивме

Читај повеќе

Волстрит паѓа втор ден по ред, Apple меѓу најголемите губитници

Читај повеќе

Скопјани колатерална штета на препукувања, Арсовска вели не преговара со луѓе што уценуваат

Читај повеќе

Случај Денис Тот: Кривичен денеска ќе ја соопшти пресудата за тројцата обвинети за убиство

Читај повеќе

Полска сака на украинските бегалци да им се наплаќа храна и сместување

Читај повеќе

Зошто големите компании бегаат од Европа во САД?

Читај повеќе

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Читај повеќе

Повремени врнежи од дожд, а на планините од снег

Читај повеќе

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе