Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Б.С.Б.
/ 03.07.2020 / 11:21

Властите во Индонезија се загрижени поради бејби бумот во земјата среде пандемија на коронавирусот. Индонезија е на четврто место во светот по број на жители.

Агенцијата за планирање семејство очекува дополнителни 400.000 породувања поради мерките за изолација кои го ограничија пристапот до средства за контрацепција.

Употребата на контрацепција од почетокот на епидемијата во март драстично е опадната, потврди за AFP шефот на индонезиската служба за планирање семејство Хасто Вардојо.

Здравствените власти се загрижени дека поради порастот бремените жени ќе абортираат или дека ќе се зголеми бројот на смртни случаи.

Кога станува збор за контрацепцијата, кондомите не се баш популарни во Индонезија, земја во која 98% од жените користат контрацепциски средства, главно хормонални инјекции или апчиња.

Земјата има скоро 270 милиони жители.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе