Влеговме во ретрограден Меркур: Кои хороскопски знаци треба да бидат внимателни?

Астролозите ги советуваат сите хороскопски знаци да бидат особено внимателни за време на ретроградниот Меркур, кој почна на 10 мај и ќе трае до 2 јуни. Во тој период треба да ја „пуштите топката“, да се смирите и да не поттикнувате хаос.

Што е ретрограден Меркур?

Секоја планета во Сончевиот Систем се движи директно или ретроградно. Во првиот случај, ова е протокот на небесното тело по неговата вообичаена патека. Ретроградно движење се нарекува кога планетата се чини дека забавува или почнува да се врти во спротивна насока.

Според астрологијата, секоја планета е одговорна за одредени области од животот. Меркур е задолжен за логично размислување, дружељубивост, говор, комуникација, наука, трговија и финансиски трансакции, патување, купување или продавање, започнување бизнис, учење.

Кога планетата е во ретроградно движење, тоа значи дека ситуацијата ќе биде комплицирана на полињата со кои владее. Овој пат започнува во „коридорот на затемнувањето“ и ќе помине во соѕвездието Бик, што можеби нема најдобро да влијае на аналитичките способности на сите знаци. Така, расудувањето ќе биде проблематично, а можни се и проблеми на полето на финансиите.

Како да се однесувате во овој период?

Во овој период не треба да бидете премногу активни. Не само што нема да го постигнете ефектот што го посакувавте, туку потенцијално ќе ја влошите ситуацијата во животот. Астролозите ве советуваат да се воздржите од започнување големи проекти поврзани со учење, трговија, технологија.

Можеби најважниот совет е да се воздржите од склучување договор и многу внимателно да ги разгледате сите информации што ги добивате. Не ги сфаќајте лесно, постои можност за измама. Исто така, не се препорачува да се вклучите во некои големи продажби, особено кога станува збор за недвижен имот. Бидејќи Меркур е одговорен и за финансиските трансакции, овие процеси може да бидат одложени или дури и комплицирани.

Сепак, ова е добро време да научите стари лекции, да ги анализирате претходните грешки за да не се повторат во иднина. За да спречите загуби и неуспеси, не започнувајте или планирајте ништо ново во овој период, намалете го бројот на состаноци, ограничете ја комуникацијата.

Кои хороскопски знаци треба да бидат внимателни?

Знаците кои се под контрола на Меркур и мора да се однесуваат повнимателно се Девица и Близнаци. Тие се повеќе засегнати од овој аспект, што создава пречки во комуникацијата и бизнисот.

А еве неколку совети кои треба да ги следи секој хороскопски знак во овој период:

ОВЕН

Овенот треба да се воздржува од расправии и да им го наметнува своето мислење на другите, што инаку им е карактеристично. Овојпат може да заврши драматично.

БИК

Не се препуштајте на непотребно купување, размислете како ги трошите парите. Убаво е да се биде хедонист, но овој период не е за „расфрлање“.

БЛИЗНАЦИ

Ова е најдобро време да размислите што е тоа што сакате од животот. Многу е важно да не одложувате никаква деловна кореспонденција, може да изгубите добра можност.

РАК

Имате нагон да се вратите на поранешната љубов, а тоа е најлошата опција во моментов. Дајте им шанса на новите луѓе, ако старата врска функционираше - ќе траеше.

ЛАВ

Бидете поблаги во комуникацијата со другите, тие нема да ја толерираат вашата мрзливост во овој период. Ако го промените ова, ќе ја отворите вратата за нови и убави пријателства.

ДЕВИЦА

Посветете повеќе грижа на себе и на сопственото здравје. Застанете, одморете се, не мора да ја прифаќате секоја покана за дружење. Ве исцрпуваат.

ВАГА

Завршете ја работата што сте ја започнале дома, ќе ви се исплати финансиски, а ќе решите голем проблем. Комуникацијата со другите не е на завидно ниво.

СКОРПИЈА

Скорпиите мора да бидат особено внимателни со парите во овој период. Во спротивно, тие имаат тенденција да се „побркаат“, а овојпат грешките може скапо да ги чинат.

СТРЕЛЕЦ

Ретроградниот Меркур би можел да ве казни за себичност и недостаток на емпатија. Подобро слушајте ги блиските луѓе, на некои луѓе навистина им е потребна помош.

ЈАРЕЦ

Во овој период имате неочекувани трошоци, но ако паметно се справувате со парите, сè ќе оди како што треба. Не бидете импулсивни. Направете план.

ВОДОЛИЈА

Треба да му посветите повеќе внимание на партнерот и малку да ги зголемите страстите, доколку сакате таа врска да успее. Моментално сте на пресврт, а се зависи од вас.

РИБИ

Рибите никогаш не треба да се движат во овој период, ниту пак да се занимаваат со поголеми набавки. Советите на астролозите е да се смирите и да се занимавате со некои помалку материјални работи, додека не помине „бурата“.

реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Живот

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Read more

Пари, нов стан, запросување - три хороскопски знаци со најмногу среќа во октомври

Read more

Маките кои денешните тинејџери тешко можат да ги сфатат

Read more

Интроверт или екстроверт – начинот на кој се изразувате ве разоткрива

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе