Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Користејќи го англискиот јазик секојдневно употребуваме зборови и идиоми кои не сме свесни дека ги употребуваме благодарение на Вилијам Шекспир.

Доколку читате оригинално дело на Шекспир, тешко дека многу ќе разберете од него. Англискиот во неговото време бил доста поинаков, но токму Шекспир има голема улога во мутацијата на денешниот англиски благодарение на своите 38 драми и 150 поеми.

Според истражувањата, Шекспир создал, или популаризирал, околу 1.700 зборови кои денес се употребуваат во англискиот јазик.

реклама

Чек дис аут

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Read more

Огнена топка експлодира над Токио со сила од 165 тони експлозив

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Нови видеа

play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Read more
play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Read more
play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more
play_arrow

Црвената Месечина им го разубави 4 Јули на Американците

Read more
play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more
play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Read more
play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Read more
play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more
play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more