ВМРО-ДПМНЕ ќе бара оставка на РКЕ во Комисијата за финансирање и буџет

ВМРО-ДПМНЕ вечерва по трет пат го подигна гласот против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапувањето на струјата за 7,4 проценти.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва пред седиштето на РКЕ во центарот на Скопје, изјави дека Македонија е единствена земја која во услови на здравствена и економска криза ја поскапува струјата за 7,4 проценти со што директно удира врз стандардот на граѓаните.

– Очигледно власта е глува на проблемите и барањата на народот. Исто како и Владата, така се однесува и Регулаторната комисија која со денови одбегнува да одговори и на ВМРО-ДПМНЕ, но и на граѓаните за ова нерационална одлука. Регулаторната комисија е само обична маша во раце на власта на Заев. Тоа што Заев го бара од нив тие само слепо го реализираат, а целта е јасна, да се покрие недомаќинското и расипничко работење на енергетските компани со пари од џебот на граѓаните. Затоа ВМРО-ДПМНЕ најавува дека ќе побара надзорна расправа во Комисијата за финансирање и буџет во Собранието на Република Македонија за поскапување на цената на електричната енергија во услови на економска криза, рече Јанушев.

На ова надзорна расправа, ВМРО-ДПМНЕ, како што најави генералниот секретар на ова партија, ќе побара да се разгледа начинот на работа РКЕ, но и начинот на кој се носат овие штетни одлуки по стандардот на граѓаните.

– ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш потсетува дека ова комисија не е самостоен, а уште помалку независен експертски орган туку е само реализатор на барањата на Заев. Првиот човек на комисијата Марко Бислимовски, е член на СДСМ, дел од партиското на раководство кој е сликан на партиски настани, во партиски простори, кој сега на јавноста ѝ се покажува како независен експерт. Тоа е класична манипулација, која народот скапо го чини, истакна Јанушев.

Воедно, од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека ќе побарат оставка на РКЕ и поништување на одлуката за поскапување на одлуката за 7,4 проценти.

Remote video URL
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Македонија

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Read more

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Read more

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Read more

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Read more

Вести

  • play_arrow

Се буди вулканскиот масив на Камчатка

Читај повеќе

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Читај повеќе

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Читај повеќе

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Читај повеќе

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Читај повеќе

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со COVID-19

Читај повеќе

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Читај повеќе

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Читај повеќе