Внимавајте: Лажни апликации за следење на коронавирусот всушност го следат секој ваш чекор

Стравот од пандемијата на Covid-19, болеста предизвикана од новиот коронавирус, ги наведува луѓето панично да прифаќаат и шират лажни информации, но и да бидат жртви на сајбер напади на кои не би „наседнале“ во обични околности.

Избивањето на пандемијата во голема мера го олесни нарушувањето на приватноста на луѓето, најмногу преку лажни апликации за следење на ширењето на вирусот кои се всушност дизајнирани за следење на секој потег на корисникот и крадење на неговите лични податоци и информации.

Истражувачите од компанијата за заштита на мобилни уреди Lookout открија Android апликација со име „corona live 1.1“ која лажно се прикажува како апликацијата „corona live“за следење на состојбата со коронавируот што ја користи болницата Џонс-Хопкинс и која навистина известува за стапката на зараза, бројот на смртни случаи и стапката на излекувани пациенти со Covid-19 на светско ниво.

Додека корисниците на апликацијата мислат дека се во тек со најновите информации за пандемијата, малверот всушност добива пристап до движењето, фотографиите, видеата, локацијата и камерите на уредот. Пристапот исто така овозможува хакерот да прави фото, видео и аудиозаписи со тој уред, предупредуваат од Lookout.

„Кампањата со овој малвер само покажува дека во време на криза, нашата вродена потреба да бидеме информирани може да биде употребена против нас со злонамерна цел“, стои во соопштението на блогот на Lookout.

Истражувачите ја детектирале и лажната апликација за следење на ширењето на коронавирусот поврзана со Spy Max, евтина комерцијална алатка за надзор која може да се купи онлајн. Оваа алатка се имплементира во апликацијата и може од далечина да ги активира камерите и микрофоните на уредот, да ја чита листата на повици, текстуалните пораки и локацијата на уредот, односно корисникот.

Од компанијата предупредуваат корисниците на паметни уреди да симнуваат и користат само проверени апликации за информирање.

МојВоздух/AirCare и Министерството за здравство изработија апликација за мобилните телефони која ќе ги информира корисниците за најновите информации од Министерството за заштита од коронавирусот.

„Преземи ја најновата верзија од Google Play и App Store, и осигурај се дека во менито ја имаш активирано опцијата за нотификации. Сите новости ќе ги има во делот ‘Вести’“, објасни министерот Венко Филипче на Фејсбук.

Апликацијата е достапна на:

Android:  https://getaircare.com/android

iOS:  https://getaircare.com/ios

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Софтвер

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Како да користите Spotify?

Read more

Гик

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе