Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Малверите стануваат сѐ пософистицирани, во обид да се дојде до личните податоци на корисниците.

Истражувачите кои се занимаваат со безбедност на телефоните објавија дека има нов малициозен софтвер за Android кој е маскиран во „критичко ажурирање на системот“ и може да преземе целосна контрола врз уредот на корисникот и да ги украде личните податоци.

Малверот е најден во апликацијата наречена „Ажурирање на системот“, која треба да се инсталира надвор од Google Play, продавницата за Android апликации. Откако корисникот ќе ја инсталира, апликацијата се крие и тајно испраќа податоци од уредот на жртвата до хакерите.

URL

Zimperium, компанија за заштита на мобилната телефонија која го откри малверот, соопшти дека откако жртвата ќе ја инсталира штетната апликација, телефонот може да се контролира од далечина.

Шпионскиот софтвер може да украде пораки, контакти, обележувачи на прелистувачи и историја на пребарување, да снима повици и амбиентален звук и да фотографира со камерите на телефонот. Малициозниот софтвер исто така ја следи локацијата на жртвата, пребарува датотеки со документи и вади копирани податоци од „кешот“ на уредот.

Оваа апликација, исто така паметно се крие, па за да не биде „фатена“ испраќа делови од фотографии од телефонот наместо цели фотографии, а со тоа не троши голема количина на податоци.

Извршниот директор на Zimperium, Шридхар Митал изјави дека тоа е веројатно дел од насочен напад.

„Тоа е најсофистицираното нешто што сме го виделе“, рече Митал, додавајќи дека смета дека е потрошено многу време и напор за создавање на оваа апликација. „Сметаме дека има и други вакви апликации и се обидуваме да ги најдеме што е можно побрзо“, вели тој.

Бидејќи истражувачите потврдија дека вирусот е инсталиран надвор од продавницата Google Play, корисниците се советуваат добро да проверат пред да инсталираат што било што не е од проверени места, како што се официјалните продавници за апликации, истакнувајќи дека најдобро е апликациите што не доаѓаат од проверено место воопшто да не ги инсталирате.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе