Внимавајте, се снима: Со камери за надзор против COVID-19

Обемниот систем за видеонадзор во Кина се најде во првата борбена линија во обидите на земјата да го следи и контролира ширењењто на пандемијата со COVID-19.

Според официјалните статистики, бројот на нови потврдени случаи на дневно ниво во Кина драстично опадна – од илјадници на нула.

Во меѓувреме, сѐ повеќе земји ја разгледуваат можноста да ги користат системите за надзор како геолокатори и камери за да се справат со пандемијата.

Но, како всушност овие системи може да помогнат во зауздување на ширењето на болеста и кои се потенцијалните негативни страни?

реклама

Свет

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Read more

Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Read more

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Read more

Нови видеа

play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за серијата „Friends“

Read more
play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Read more
play_arrow

Раперот Свормз удри во автобус и го уништи неговото Ferrari

Read more
play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Read more
play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more
play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Read more
play_arrow

Работа од дома, фејл компилација

Read more
play_arrow

Италијанското знаме го разубави миланското небо

Read more
play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Read more
play_arrow

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more
play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Read more