Најскапи и најевтини европски земји

Во 2020 животот најскап бил во Швајцарија, а најевтин во Романија

Б.С.Б.
/ 23.06.2021 / 13:39

Според податоците на Eurostat, во текот на 2020 година трошоците за живот биле највисоки во Швајцарија, додека од земјите во ЕУ се издвојува Данска којашто имала највисоко ниво на цените. Поточно, дури 141% над просекот на ЕУ.

Потоа следат Ирска и Луксембург со 136%, Финска со 126%. Најниско ниво е забележано во Романија, 55% од просекот на ЕУ, во Бугарија 56% и во Полска 58%.

Истражувањето на цените е спроведено во 37 европски земји кои учествуваат во програмата за куповна моќ. Во групата земји учесници се 27 држави членки на ЕУ, три држави EFTA (Исланд, Норвешка и Швајцарија),Обединетото Кралство, пет земји кандидатки (Албанија, Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Турција) и Босна и Херцеговина како потенцијална земја кандидат.

Нивото на цените за рестораните и хотелите во 2020 било трипати поголемо во најскапата земја за разлика од најевтината. Алкохолот и цигарите се на второ место по разликата во нивоата на цените, со најниско ниво забележано во Бугарија од 61%, додека највисоко во Ирска, од 187%.

Храната и безалкохолните пијалаци биле најевтини во Романија, 66% од просекот на ЕУ, додека најскапи во Данска – 129% од просекот.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Свет

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Read more

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more

Солзавец за Французите кои протестираат против КОВИД пропусницата

Read more
 

Вести

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе

Пораката на Крушевскиот манифест е подеднакво моќна денес како и во 1903

Читај повеќе
  • filter

2 август 1903, почнало Илинденското востание

Читај повеќе

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Читај повеќе

72 новозаболени од COVID -19, притисок во болниците засега нема

Читај повеќе

Почината жена најдена во куќа во Волково каде настанал пожар

Читај повеќе

Особено топло време со температури до 43°C

Читај повеќе