ЛЕТНИ ТРАНСФЕРИ 2023

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Филип Здравески
/ 29.05.2023 / 19:42

По сѐ изгледа летово Хари Мегваер ќе мора да го напушти Манчестер Јунајтед, а како негова следна дестинација се издвојува Чизмата.

И покрај тоа што за капитенот на Јунајтед интерес покажува премиерлигашот Вест Хем, британскиот таблоид The Daily Mail тврди дека Хари Мегваер на лето ќе се пренеси не само во нов клуб, туку и во нова лига откако на негова адреса веќе пристигнале неколку интересни понуди од Серија А.

The Daily Mail пишува дека за неговите услуги се заинтересирани речиси сите италијански гиганти, со исклучок на шампионот Наполи. Станува збор за Интер, Милан, Рома и Јувентус.

Интер уште зимата пројави интерес за 30-годишниот англиски репрезентативец, откако стана јасно дека ќе остане без Милан Шкриниар, кој како слободен играч ќе се пресели во ПСЖ. Токму во Мегваер „Нераѕурите“ ја гледаат замената за одличниот Словак.

Милан планира да го засили тимот за наредната сезона да биде конкурентен за Скудетото, а еден од играчите кои би можеле да дојдат во Милано од Островот е токму Мегваер.

И Жозе Мурињо го сака Англичанецот во редовите на својата Рома. Специјалниот сака Мегавер и Крис Смолинг да бидат англиски водечки бедем во сезонава килавата одбрана на „Волчицата“.

Последен во низата заинтересирани калчолигаши е Јувентус. Имено, „Старата дама“ по разочарувачката сезона во која не освои ниту еден трофеј и воедно поради казната со одземање на бодови остана и без пласман во Лигата на шампионите, е решена наредната сезона да го брка Скудетото. Со пензионирањето на Леонардо Бонучи наредното лето, во одбраната се отвора место кое треба да го пополни токму Мегваер.

Дали воопшто ќе дојде до трансфер на Мегваер во Италија, останува летото да покаже. Во секој случај, според The Daily Mail, ниту еден од калчолигашите не е подготвен целосно да го откупи договорот на Мегваер од Јунајтед, туку да го донесе на позајмица за која би одвоил одредена ситна сума. Воедно проблем претставува и високата плата, па веројатно „Црвените ѓаволи“ и да го пратат на позајмица би биле приморани да му плаќаат дел од платата.

Мегваер во Јунајтед пристигна како огромно засилување летото 2019 година од редовите на Лестер и тогаш стана најкскап англиски дефанзивец откако клубот од Манчестер плати 87 милиони евра. Сезонава најчесто беше резерва, а одигра само 16 натпревари во Премиер лигата, 4 во ФА купот, 4 во Лига купот и 7 во Лига Европа.

Договорот со „Ѓаволите“ му е до јуни 2025 година, а моменталната вредност според реномираниот Transfermarkt му е 25 милиони евра.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Фудбал

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем кикс на Бразил на стартот на Копа Америка

Read more

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Read more

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Read more
 

Спорт

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Читај повеќе

Голем кикс на Бразил на стартот на Копа Америка

Читај повеќе

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Читај повеќе

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Читај повеќе

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Читај повеќе

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе