Во Археолошкиот музеј отворена изложба за античкиот град Стибера

Од синоќа, 25.05.2023 до 25.11.2023 година во Археолошкиот музеј ќе биде отворена изложбата „Стибера, 70 години археолошки истражувања“.

Првите систематски археолошки ископувања на античкиот град Стибера ги спровел Археолошкиот музеј во Скопје во 1953 година. Археолошките истражувања продолжуваат во 1959 година и до денес ги води Заводот и музеј во Прилеп. Низ овие 70 години Стибера раскажува за својот живот и нејзините граѓани преку откриените градби и преку движниот археолошки материјал, кои се вбројуваат меѓу најпрепознатливите во македонската археологија. Историјата на Стибера преку пронајдените археолошки предмети со оваа изложба за прв пат интегрално се претставува пред пошироката јавност како соработка меѓу двете установи кои ја истражувале.

Изложбата „Стибера, 70 години археолошки истражувања“ е финансиски поддржана од Министерството за култура на Република Северна Македонија преку Годишната програма за финансирање проекти од национален интерес за 2023 година.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Култура

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Read more

Во Археолошкиот музеј отворена изложба за античкиот град Стибера

Read more

Пресврт во случајот Манчевски: „Банана филм“ тврди дека криминалот е во Агенцијата за филм

Read more

Утре бесплатен влез во музеите

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе