Во Атина започна масовниот протест под мотото „Македонија е грчка“

Со безбедносни мерки, со затворени улици и метро станици на плоштадот Синтагма пред грчкиот Парламент започна долго најавуваниот протест, за кој организаторите велат дека е за „одбрана на името Македонија“.

Според изјавите на организаторите за грчките медиуми, процените се дека денеска на собирот ќе има најмалку 1 милион граѓани. Според нив, протестот ги надминува политичките партии и неговата порака е патриотска и непартиска. Протестот тврдат дека е финансиран од „македонски организации во Грција и надвор од неа, особено од САД“.

Се очекува на протестот да дојдат повеќето пратеници на конзервативната партија „Нова Демократија“.

Нивниот лидер, Киракос Мицотакис рече дека партијата ги почитува сите кои бираат да присуствуваат, но и оние кои нема да присуствуваат на протестот. Поранешниот конзервативен премиер, Антонис Самарас, рече дека недела ќе биде „голем ден за земјата“.

 

 

Медиумите пренесуваат дека грчката полиција е на готовс за да бидат превенирани можни немири откако беше закажан и контра-протест во близина на главниот протест. Полицијата ќе придружува и десетици автобуси кои ќе носат демонстранти од другите делови на земјата на главниот протест кој е поддржан од грчката црква.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Регион

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Read more

Предусловите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Read more

Bloomberg: Расте веројатноста од распад на САД

Read more

Комитова: Несреќата на автобусот на „Беса Транс“ не се случила поради големата дозволена брзина

Read more
 

Вести

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Читај повеќе

Силна ерупција на вулканот Семеру

Читај повеќе
  • play_arrow

Утре волонтерска акција за чистење во Кисела Вода

Читај повеќе

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Читај повеќе

Владата го утврди дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година, се враќа на усвојување во Собранието

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи се замрзнуваат до крајот на јануари

Читај повеќе

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Читај повеќе

Фестивал на италијанска храна на плоштад „Македонија“

Читај повеќе