Во Барса се бесни: Сепак клоца за Чави

Дебаклот во Барселона продолжува.

Поради она што го кажа тренерот Чави на прес-конференцијата пред неважниот првенствен натпревар со одамна испаднатата Алмерија, според Marca започна „цунами“ во клубот, додека AS е далеку поконкретен и пишува дека бесниот претседател Жоан Лапорта наредил спорт директорот Деко да започне потрага по нов тренер.

Најслушаната радио станица Cadena SER се согласува: „Управата на Барселона врши голем притисок врз Лапорта да го отпушти Чави. Од тренерот и неговиот штаб беше побарано да го напуштат клубот“.

Што рече Чави за да добие отказ, само два месеци откако ја повлече одлуката да си замине на крајот на сезоната, донесена по домашната катастрофа против Виљареал, пораз од 3:5? Тој јавно кажа дека Барселона нема пари да се натпреварува со Реал и дека се неопходни засилувања за да се обидат и ги потсети навивачите дека оваа Барса нема никаква врска со онаа од трофејното минато: „Навивачите мора да разберат дека ова Барселона не е онаа од пред 25 години. Но, мораме да го засилиме тимот ако не сакаме сè да остане како што е.

Во спротивно ќе ни биде многу тешко да се бориме против Реал и во Европа. Не можете да напредувате ако нема одредени промени во тимот. Ќе се обидеме да се справиме со Реал. Сепак, мислам дека навивачите на Барселона мора да сфатат дека ситуацијата е многу тешка, особено на економски план. Не сме на исто ниво со другите врвни клубови. Тоа треба да го сфатат навивачите. Тоа не значи дека нема да се бориме, но ситуацијата е таква што ни треба стабилност и време. Ќе се обидеме со сè за да се справиме со Реал следната сезона.“

AS пишува дека раководството на Барса полудело по ова. Не само затоа што легендата и тренер на клубот испраќа толку очајна порака на песимизам, предавање и откажување кога зборува за новата сезона, дури три месеци пред неа, туку затоа што „Чави зборуваше сосема поинаку на состанокот кај Лапорта дома. Неговиот презентацијата беше полна со верба во тимот и ресурсите што ги има и истакна дека за подобрување на натпреварот потребни се само неколку лесно остварливи промени“.

Чави минатата сезона ја предводеше Барселона до титулата во Ла Лига, но оваа сезона не успеа да ја одбрани против Реал. Неговиот најголем ривал го избрка во Суперкупот на Шпанија, а во Купот на кралот веќе беше елиминиран во четвртфиналето. Во Лигата на шампионите беше елиминиран во истата фаза, иако го доби првиот натпревар против ПСЖ.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе