Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина детектирани се 1.555 лица позитивни на коронавирусот од вкупно 3.158 тестирани, што значи дека секое второ лице е заразено. Во последното деноноќие пријавени се и 21 смртен случај.

Тоа е најголем број на новозаразени за еден ден досега, пренесува порталот Klix.

Бројот на новоинфицирани е двојно зголемен во споредба со претходниот ден, кога беа регистрирани 703 позитивни случаи.

Од вкупниот број нови потврдени случаи, во Федерацијата Босна и Херцеговина се регистрирани 909 лица од 1.720 тестирани примероци и 15 смртни случаи. Во Република Српска има 625 позитивни случаи и петмина починати. Во Република Српска за 24 часа се тестирани 1.417 лица.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Регион

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Read more

Една година од катастрофалниот земјотрес во Албанија

Read more

Во Хрватска од утре се затвораат кафулињата и рестораните

Read more

Српскиот патријарх Иринеј погребан во криптата на храмот Свети Сава во Белград

Read more

Вести

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Читај повеќе

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Читај повеќе

Бранко Црвенковски го замрзна членството во СДСМ

Читај повеќе

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Читај повеќе

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Читај повеќе

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други криптовалути

Читај повеќе

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Читај повеќе

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Читај повеќе

Во ковид–центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Читај повеќе