Во Бразил од коронавирусот досега починаа над 20.000 луѓе

Б.С.Б.
/ 22.05.2020 / 09:23

Бразил стана шестата земја во која од коронавирус починаа повеќе од 20.000 луѓе, пренесе BBC.

Вирусот SARS-CoV-2 и понатаму се шири во Бразил, а во изминатите 24 часа се потврдени рекордни 1.200 нови случаи.

Експертите предупредија дека Бразил ќе го доживее врвот на пандемијата дури за неколку недели, а недоволното тестирање би можело да значи дека официјалните бројки не ја прикажуваат вистинската состојба.

Remote video URL

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро неколкупати го потценуваше ризикот од коронавирусот, бараше од гувернерот да ја укине мерката за карантин и промовираше недокажан лек против маларија како средство за лекување на заболените од COVID-19.

Remote video URL
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Свет

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Read more

Турција: Сѐ помалку заболени и починати, се размислува за ублажување на мерките

Read more

Бројот на деца кои живеат во сиромаштија ќе се зголеми на 672 милиони

Read more

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Read more

Вести

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Читај повеќе

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Читај повеќе

Во Студентски град во Софија запленети околу 300 килограми кокаин

Читај повеќе

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе

Дваесет лица не го почитувале полицискиот час

Читај повеќе

Чулев: Го осудувам секој вид на насилство, особено семејното насилство врз жените

Читај повеќе

Турција: Сѐ помалку заболени и починати, се размислува за ублажување на мерките

Читај повеќе