Во Бразил рекорден број жртви од COVID-19 во еден ден

Во Бразил во изминатите 24 часа од COVID-19 починалo 1.641 лице, што е рекорден број смртни случаи регистрирани во земјата за еден ден, покажуваат податоците на бразилското Министерство за здравство.

Претходно, најголемиот број смртни случаи беа забележани на крајот на јули минатата година – 1.595.

Бразил се соочува со нов бран на епидемијата, а здравствениот систем е пред колапс.

Според официјални податоци во Бразил од COVID-19 досега починаа повеќе од 257.000 луѓе, а земјата е на второто место во светот, по САД, по вкупниот број смртни случаи од коронавирусот.

Околу 10,6 милиони случаи на коронавирус се потврдени од почетокот на пандемијата, а 59.925 лица биле заразени во последните 24 часа. 

2021-03-03 07:34:05, од Јасмина Тасевска

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Read more

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Свет

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Read more

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Read more

Лекарите докажуваат дека Џорџ Флојд не се предозирал

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Разбиена група нарко-дилери, запленета дрога во вредност од над 800 илјади евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Читај повеќе

Претрес во домот на oхриѓанец, пронајден кокаин

Читај повеќе

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ се потсмева со вакцинацијата на граѓаните

Читај повеќе

На инфективните одделенија се лекуваат 1.000 пациенти со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Читај повеќе

Од вторник врнежи, а од среда повторно намалување на температурите

Читај повеќе

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во Струмица

Читај повеќе